42nd WORLD CONGRESS OF CHESS COMPOSITIONNETANYA, ISRAEL 23.10. – 30.10.1999 |
Provisional list of participants
Austria: Doris Wenda, Klaus
Wenda
Azerbaijan: Fazil Abdulin,
Araz Almamedov, Agshin Masimov, Anatoliy Piriverdiyev, Bahtiyar Rustamov
Belgium: Adrienne Breugelmans,
Edward Stoffelen, Marcel Van Herck, Ignaas Vandemeulebroucke, Mark Vandemeulebroucke
Bosnia & Herzegovina:
Fadil Abdurahmanovic
Croatia: Mato Damjanovic,
Zvonimir Hernitz, Josip Varga
Czech Republic: Jaroslav
Brada, Mrs. Brada, Michal Dragoun, Frantisek Sabol
Finland: Hannu Harkola, Harri
Hurme, Joose Norri, Jorma Paavilainen, Neal Turner
France: Michel Caillaud
Georgia: David Gurgenidze,
Perad Kakabadze
Germany: Günter Büsing,
Clause Czeremin, Bernd Ellinghoven, Hans Gruber, Michael Pfannkuche, Rudolf
Pfannkuche, Ulrich Ring, Brunhilde Seidel, Manfred Seidel, Boris Tummes,
Hermann Weissauer, Jürgen Weissauer, Arno Zude
Great Britain: Carol Grevatt,
Jim Grevatt, Graham Lee, Sally Lewis, Tony Lewis, Michael McDowell, David
Mestel, Jonathan Mestel, Anna O’Donovan, Ann Rice, John Rice, John Roycroft,
Zsuzsanna Russ, Colin Sydenham
Hungary: Eva Lindner, Laszlo
Lindner
Ireland: Allan Bell
Israel: Yochanan Afek, Hillel
Aloni, Yoel Aloni, Uri Avner, Amatzia Avni, Ofer Comay, Gady Costeff, Paz
Einat, Noam Elkies, Mark Erenburg, Alexander Ettinger, Eliyahu Fasher,
Arieh Grinblat, Yehuda Gringard, Jean Haymann, Aaron Hirschenson, Yehuda
Hoch, Gideon Husserl, Daniel Itzhaki, Arieh Kotzer, Yehuda Lubton, Leonid
Makaronez, Emanuel Navon, Mark Pevsner, Yosi Retter, Dan Roitman, Yefim
Ruchlis, Raffi Ruppin, Shaul Shamir, Semion Shifrin, Ram Soffer, Yehoshua
Sorias, Yedael Stepak, Kalman Sternik, Yoram Tamari, Theodor Tauber, Alexander
Toger, Paul Vatarescu, Horacio Volman, Menachem Witztum, Nili Witztum
Italy: Marco Bonavoglia,
Mario Parrinello, Francesco Simoni
Japan: Tadashi Wakashima,
Kohey Yamada
Macedonia: Zoran Gavrilovski,
Zivko Janevski, Bosko Miloseski, Drazen Stankovic
The Netherlands: Peter Bakker,
Dirk Borst, Johan de Boer, M. J. Jacobson, Henk le Grand, Herma le Grand,
Hans Uitenbroek, Peter van den Heuvel, Dolf Wissmann
Poland: Piotr Murdzia, Stefan
Parzuch, Bogusz Piliczewski, Wladyslaw Rosolak, Agnieszka Rybak, Zbigniew
Szczep
Russia: Alexandr Artsybashev,
Isabella Artsybasheva, Georgy Evseev, Valeri Gurov, Boris Gusev, Alexei
Ivunin, Leonard Katznelson, Nikolai Kralin, Igor Kukolev, Anna Kukoleva,
Jakov Rossomaho, Sergey Rumyantsev, Andrei Selivanov, Natalia Selivanova,
Anatoli Slesarenko, Igor Vereshchagin, Jakov Vladimirov
Slovakia: Bedrich Formanek,
Peter Gvozdjak, Lucia Gvozdjakova, Marek Kolcak, Oto Mihalco, Lubomir Siran
Slovenia: Marko Klasinc,
Matija Klasinc, Vika Klasinc, Mitija Ukmar
Sweden: Bo Lindgren, Kjell
Widlert
Switzerland: Roland Baier,
Franziska Iseli, Thomas Maeder
U.S.A.: Mike Prcic, Virginia
Prcic
Ukraine: Ivan Byk, Andrey
Frolkin, Boris Greben, Nikolai Kondratyuk, Valeriya Kopyl, Valery Kopyl,
Valeri Krivenko, Victor Melnichenko, Larisa Mishina, Yevgen Reitsen, Vasyl
Vasylykiv, Nikolay Veliky
Yugoslavia: Marjan Kovcevic,
Miodrag Mladenovic, Milan Velimirovic
Invitation | Program
| Internet Composing Tourney: Netanya 1999